UMÓW SIĘ NA ZABIEG: +48 609 884 764 whatsap

Co to jest laser frakcyjny?

Co to jest laser frakcyjny
0

Coraz więcej osób poddaje się zabiegom, przeprowadzanym z zastosowaniem lasera frakcyjnego. Ich celem jest redukcja przebarwień lub blizn, odmłodzenie skóry czy też usunięcie zmarszczek. Jak działa urządzenie? Jak wygląda? Z czego wynika jego skuteczność? Poznaj istotne fakty, a także zalecenia po laserze frakcyjnym oraz wskazania do jego zastosowania.

Laser frakcyjny – co to?

Leczenie zmian skórnych przy użyciu lasera frakcyjnego rozpoczęto już w 2004 roku. Obecnie znajduje zastosowanie w licznych gabinetach medycyny estetycznej, jako istotny element terapii rewitalizującej, odmładzającej i antystarzeniowej. Co to jest laser frakcyjny? To urządzenie medyczne, wykorzystujące metodę frakcyjnej fototermolizy.

W przeciwieństwie do tradycyjnych laserów, frakcyjne oddziałują wyłącznie na niewielki fragment skóry, co wiąże się ze skróceniem czasu rekonwalescencji. Można wśród nich wyróżnić ablacyjne, wywołujące odparowanie tkanek na skutek działania wysokiej temperatury i nieablacyjne, które prowadzą do denaturyzacji białek, ale bez waporyzacji.

Laser frakcyjny – jak działa?

Laser frakcyjny to niewielkie urządzenie, które prowadzi do powstania mikroskopijnych stref uszkodzeń. Wszystko po to, by uzyskać zamierzony efekt, a jednocześnie maksymalnie ograniczyć ryzyko powikłań oraz objawów ubocznych, związanych z oddziaływaniem światła laserowego.

Wiesz już, co to jest laser frakcyjny. Czas dowiedzieć się, jak działa. Urządzenie wykorzystywane jest w celu wywołania ukierunkowanych uszkodzeń, poprzez nacelowanie na konkretny chromofor, np. melaninę, hemoglobinę lub znajdującą się w naskórku i skórze właściwej wodę. Aby osiągnąć zamierzony efekt, niezbędne jest dostosowanie parametrów urządzenia, takich jak czas trwania impulsu czy długość fali. Ogrzanie określonych frakcji skóry przy wykorzystaniu selektywnej fototermolizy skutkuje podniesieniem temperatury tkanek do 60-70 stopni, co prowadzi do ich koagulacji oraz do denaturacji białek. W przypadku podgrzania tkanek do 100 stopni dochodzi do ich odparowania. Wokół stref uszkodzeń znajdują się nienaruszone fragmenty skóry, co sprzyja przyspieszeniu procesu gojenia.

Laser frakcyjny – jak wygląda zabieg z jego wykorzystaniem?

Choć zabieg z wykorzystaniem lasera frakcyjnego nie wiąże się ze znaczącymi dolegliwościami bólowymi, lekarz przed jego przeprowadzeniem stosuje krem znieczulający, by znieść ewentualny dyskomfort pacjenta. Po ustawieniu indywidualnych parametrów urządzenia, do których należy gęstość energii i impulsów, a także kształt i liczba powtórzeń, specjalista rozpoczyna zabieg. Długość jego trwania uzależniona jest od wielkości poddawanego terapii obszaru ciała.

Co dzieje się, gdy lekarz przygotuje laser frakcyjny? Jak wygląda zabieg? Polega on na skierowaniu wiązki laserowej w odpowiednie miejsca i wywołaniu mikrouszkodzeń skóry. To z kolei prowadzi do stymulacji produkcji kolagenu,a w rezultacie do odnowy skóry, poprawy jej jędrności i elastyczności.

Zalecenia po laserze frakcyjnym

Postępowanie po zabiegach z użyciem lasera frakcyjnego jest niezwykle istotne dla zapobiegania powikłaniom. Po zakończeniu pracy urządzenia, specjalista oczyszcza twarz i aplikuje preparat regenerujący, który przyspieszy rekonwalescencję, a jednocześnie zabezpieczy skórę przed utratą wilgoci. Pamiętaj, by intensywnie nawilżać skórę po opuszczeniu gabinetu. Należy zadbać także o jej ochronę przed słońcem. Unikaj ekspozycji na promieniowanie UV.

Zalecenia po laserze frakcyjnym obejmują również stosowanie łagodnych środków pielęgnacyjnych oraz nawadnianie organizmu. Warto wiedzieć, że bezpośrednio po zabiegu skóra będzie zaczerwieniona i delikatnie opuchnięta. Następnie dochodzi do jej łuszczenia się, które trwa 4-7 dni po zabiegu. Na efekty w postaci wyrównania kolorytu, ujędrnienia i odmłodzenia trzeba poczekać 2-4 tygodni. Aby je wzmocnić, warto poddać się działaniu lasera kilkakrotnie, w zależności od zaleceń lekarza. Ze względu na fakt, że skutki stymulacji kolagenowej można zauważyć dopiero po określonym czasie, przebudowa skóry odbywa się na przestrzeni kolejnych miesięcy, co prowadzi do stopniowej poprawy jej wyglądu i kondycji.

Jakub Kopaczyński

Jakub Kopaczyński

W 2016 ukończyłem Uniwersytet Medyczny na kierunku Lekarski i rozpocząłem specjalizację z anestezjologii i intensywnej terapii w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim w Poznaniu. Rok później zacząłem swoją przygodę z medycyną estetyczną. Od tego czasu intensywnie(specjalizacja zobowiązuje) rozwijam swoje umiejętności i rozszerzam zakres zabiegów w rodzinnym Gabinecie DR Kopaczyński w Poznaniu. Specjalizuję się w zabiegach z użyciem wypełniaczy tkankowych na bazie kwasu hialuronowego, toksyny botulinowej, preparatów uzyskanych z krwi pacjenta(komórki macierzyste, fibryna strukturalna i osocze bogatopłytkowe), a także aktywatorów tkankowych i mezoterapii igłowej. Od 2020 prowadzę szkolenia z zastosowania terapii autologicznych z wykorzystaniem fibryny bogatopłytkowej I-PRF oraz S-PRF w medycynie estetycznej. W ramach rezydentury największe zainteresowanie to anestezjologia regionalna i wszelkie procedury z użyciem USG.