Depilacja i epilacja to sformułowania, które często stosowane są zamiennie jednak należy zaznaczyć, że nie są to synonimy.
Epilacja to usuwanie włosów z cebulkami, natomiast w przypadku depilacji cebulki pozostają nieuszkodzone.
Kilka słów o naszych włosach
Włos to wytwór naskórka występujący wyłącznie u ssaków. Wewnętrzna strona dłoni, warg i podeszwy to jedyne okolice ciała pozbawione owłosienia. Wyrastają z zagłębień skóry, które nazywa się mieszkami włosowymi. Łodyga, korzeń, otoczka, opuszka (cebulka) i brodawki tworzą włos ludzki. Keratyna i melanina to podstawowe substancje budulcowe. Melanina nadaje kolor włosom i skórze, natomiast keratyna chroni stanowi funkcje ochronne przed czynnikami zewnętrznymi
Melanocyty (komórki wytwarzające z melaninę) możemy znaleźć w dolnej części korzenia włosa wyłącznie w fazie wzrostu włosa. Faza ta to anagen, oprócz której wyróżnianym także telogen (faza spoczynku) i katagen (obumieranie).
Melanina i faza wzrostu włosa (anagen) to kluczowe kwestie w epilacji włosa.
Dlaczego?
Otóż podczas zabiegu epilacji dochodzi do zjawiska absorpcji światła (emitownego przez urządzenie) przez melaninę (chromofor) włosa i przekształcenia energii świetlnej w cieplną i termicznego zniszczenia włosa. Niszczone są włoski wyłącznie w fazie wzrostu (anagenu). Na naszym ciele tylko część owłosienia znajduje się w tej pożądanej fazie. Zatem dlatego jest wymagana seria zabiegów, aby możliwe dużo włosów uszkodzić w docelowej fazie wzrostu włosa.
Jakimi metodami możemy przeprowadzić epilację:
Ultradźwięki
Termoliza
Elektroliza
Elektrokoagulacja
Fotoepilacja – IPL (Intense pulsed light)
Wydaje się, że sposobów możliwości pozbycia się niechcianego owłosienia jest wiele.
Zatem którą metodę powinniśmy wybrać?
Na rynku urządzeń medycznych i kosmetycznych przeważnie dostępne są lasery (d) epilacyjne i urządzenia IPL, dlatego te dwie technologie przeanalizujemy!
Intense Pulsed Light (IPL) to technologia wykorzystywana w kosmetologii i medycynie znalazła zastosowanie do depilacji, redukowania zmian skórnych takich jak przebarwienia, fotostarzenie, czy rumienia naczyniowego twarzy i niwelowania zmian trądzikowych. Znalazło również swoje zastosowanie w okulistyce, w leczeniu zespole suchego oka.
IPL emituje niespójną wiązkę światła o długości fal od 500 do 1200nm. Lampa ksenonowa generuje liczne impulsy świetlne, które uszkadzają włos.
Na tym etapie należy zwrócić uwagę na szeroką rozpiętość długości fal . Dlatego też emitowane światło przez urządzenie IPL może zostać pochłonięte przez różne substancje w zawarte w skórze, niekoniecznie tylko przez melaninę, ale również przez hemoglobinę (znajdującą się w naszym krążeniu) i wodę. Zatem IPL nie jest urządzeniem, który wybiórczo i selektywnie oddziałuje na daną strukturę, zatem aby uniknąć oparzenia, energia emitowana jest ograniczona. Natomiast urządzenia laserowe generują promieniowanie świetlne o wybranych długościach, pokrywających się widmem absorpcji danej substancji (w przypadku omawianym – melaniny).
W Naszym Gabinecie Dr Kopaczyński stosujemy laser Mediostar Monolith, który posiada głowice generujące dwie długości fali 810nm i 940nm, które to pokrywają się z widmem absorpcji melaniny, ale także z naczyniami zaopatrującymi cebulki włosa, co jest dodatkowym czynnikiem usuwającym owłosienie.
Podsumowując, dzięki zastosowaniu selektywnych długości fali, możemy pracować, pracować precyzyjniej i z zastosowaniem większych energii, aby trwale uszkodzić cebulki włosa.
W przypadku epilacji laserowej niezbędne jest wykonanie 6-10 zabiegów w odstępach 5-8 tygodni. Natomiast w przypadku urządzeń typu IPL niezbędna będzie większa ilość zabiegów (12-15).
O czym należy pamiętać decydując się na zabieg?
Przeciwwskazania do zabiegu to:
- Ciąża, karmienie piersią, diagnostyka i leczenie niepłodności, uczestnictwo w programie invitro
- Zakażenie i rany w miejscu zabiegu
- Ogólnoustrojowa terapia retinoidowa (odstawienie minimum 6 miesięcy przed zabiegiem)
- Stosowanie preparatów miejscowych zawierających w swoim składzie retinol, glikol, alkohol
- Wszelkie choroby przewlekłe w trakcie zaostrzenia.
Bardzo istotnym przeciwwskazaniem są również stosowanie leków i preparatów fototoksycznych i fotouczulających.
Pokrzywa, skrzyp polny, nagietek, mieszanki ziół i naparów, antybiotykoterapia (zakażenie układu moczowego), nitrofurantoina, leki przeciwdepresyjne i przeciwpsychotyczne.
Lista leków o działaniu fotouczulającym jest bardzo rozległa, dlatego przed rozpoczęciem zabiegu na konsultacji weryfikujemy przyjmowane przez pacjenta leki i preparaty.
Czy przed zabiegiem powinniśmy ogolić owłosienie?
Tak, na zabieg epilacji przychodzimy z ogolonymi okolicami, najlepiej kilka godzin przed zabiegiem, aby uniknąć podrażnienia.
Czy (d)epilacja boli?
Dostawcy urządzeń medycznych zapewniają różne systemy chłodzące skórę w trakcie zabiegu. W przypadku lasera Mediostar Monolith zastosowano głowicę chłodzącą 360’ zapewniającą komfort pracy we wszystkich kierunkach. W wybranych okolicach jak bikini czy środkowa część pachy może wystąpić krótkotrwały ból i umiarkowanym nasileniu. Jednak należy dodać, że depilacja pach trwa przeważnie od 5 do 10 minut.
W przypadku starszych i intensywnie eksploatowanych laserów moc urządzenia słabnie, a efektywność i skuteczność zabiegów spada. Warto zwrócić uwagę na rok produkcji lasera, regularność przeglądów i pomiarów mocy głowicy i wydajności chłodzenia.
Kiedy można rozpocząć serię epilacji?
Zabiegi możemy wykonywać przez cały rok, natomiast należy pamiętać, że im skóra bardziej opalona, tym więcej melaniny. Pamiętając, że nasz włos również posiada melaninę zatem, aby nie wywołać oparzenia parametry ustawień pracy lasera ulegną zmianie i w efekcie niezbędna będzie większa ilość zabiegów. Po depilacji laserowej obowiązuje ścisła fotoprotekcja przez okres 1 miesiąca.