Zaplanuj swoją laseroterapię. Umów się na konsultację!
0

Zwiększona Ekspozycja na Promieniowanie Słoneczne w Okresie Letnim

Okres letni to przede wszystkim zwiększona ekspozycja na promieniowanie słoneczne, które składa się z:

  • Światła widzialnego
  • Światła podczerwonego
  • Promieniowania ultrafioletowego

Dzięki określeniu długości fali elektromagnetycznej wyróżniamy promieniowanie 

  • UVA to promienie docierające do skóry właściwej wywołujące fotostarzenie skóry
  • UVB wywołują rumień podczas ekspozycji na słońce
  • UVC nie docierają do powierzchni naszej planety, pochłaniane przez atmosferę ziemską, dyskusyjne jest przenikanie przez dziurę ozonową.

Promieniowanie UVB przenika naskórek i wnika do skóry właściwej. Tam pod wpływem promieni wytwarzana jest melanina. Jest to substancja ochronna nadająca naszej skórze ciemniejsze zabarwienie. Rozsądna ekspozycja jest niezbędna do syntezy witaminy D3. Zbyt długa może spowodować oparzenie skóry i zwiększa ryzyko wystąpienia czerniaka.

Znacznie później odkryto, że to promieniowanie UVA jest znacznie bardziej niebezpieczne.

Dlaczego?

  • Ponieważ UVA nie jest zatrzymywane przez atmosferę ziemską, chmury, mgłę czy szyby
  • Zbyt długa ekspozycja na UVA nie wywołuje ani rumienia, ani oparzenia co w sposób odruchowy i naturalny zniechęcałyby nas do dalszego opalania
  • Naturalna opalenizna (melanogeneza) nie pochłania promieniowania UVA
  • Ekspozycja na UVA jest głównym czynnikiem powodującym fotostarzenie skóry, powoduje dysfunkcję komórek tkanki łącznej, uszkodzenie włókien kolagenu i elastyny
  • zaburza pracę melanocytów (komórek wytwarzających pigment naszej skóry) w efekcie czego powstają przebarwienia
  • nadmierne rogowacenie – skóra staje się szorstka w dotyku i nierówna
  • pojawienie się widocznych naczynek (teleangiektazji) w efekcie prowadzi do rumienia naczyniowego
  • Przejściowe zahamowanie pracy gruczołów łojowych, po okresie letnim często z odbicia obserwujemy zwiększoną produkcję łoju i zaostrzenia łojotoku.

Dlatego pamiętajmy, że podstawą w ochronie naszej skóry przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego są kremy z filtrami ochronnymi przed słońcem. Do oceny ochrony stosujemy czynnik SPF, który mówi nam jak długo możemy przebywać na słońcu.

Moc w SPF mnożymy przez 15 min 

(15 minut to czas wniknięcia minimalnej dawki powodującej rumień)

Wyżej wspomniany współczynnik dotyczy ochrony wyłącznie przed promieniowaniem UVB! Natomiast do oceny protekcji przeciwko szkodliwemu działaniu promieni UVA stosowany jest parametr PPD, który ocenia wielokrotnie zmniejszy się dawka UVA padająca na skórę. Według obecnie obowiązujących norm kremy z filtrem powinny chronić przed ⅓ padających promieni UVA.

Skoro już wiemy, jak chronić się przed słońcem to jakie zabiegi warto wykonać w najbliższym czasie?

Polecane zabiegi z medycyny estetycznej i kosmetologii w okresie letnim.

Zabiegi na ciało:

  1. Zabiegi ujędrniające, niwelujące efekt tzw. skórki pomarańczy (cellulit), ujędrniające i napinające skórę i redukujące tkankę tłuszczową. Tutaj możemy polecić falę akustyczną (uderzeniową) BTL X-WAVE™ i zabiegi z wykorzystaniem fali radiowej BTL Vanquish ME™  i iMoos™.
  2. Mezoterapię ciała, dzięki której osiągniemy efekt nawilżenia, napięcia, redukcji obrzęków jak i również ochrony przed fotostarzeniem. W Naszym Gabinecie proponujemy zabieg Alida™  i mezoterapię preparatami z linii Mesoestetic™.
  3. Lipoliza niechcianych depozytów tkanki tłuszczowej zwłaszcza okolicy pod stanikiem, boczków, bryczesów, podbródka i okolicy podbrzusza i nadbrzusza.
  4. Dla wielbicielek i wielbicieli słonecznej opalenizny polecamy opalanie natryskowe FAKE BAKE™. Zabieg jest bezpieczny i szybki, a efekt jest niezależny od Twojego fototypu skóry!

Zabiegi na twarz:

  1. Nawilżenie i stymulacja naszej skóry jest istotna przez cały rok, dlatego warto regularnie wykonywać zabiegi mezoterapii. Korzystnym rozwiązaniem cieszy się zastosowanie unikalnego aplikatora AQUAGOLD™ z preparatami w skład których wchodzi witamina C, posiadająca właściwości fotoprotekcyjne.
  2. Oczyszczanie wodorowe i aqua peeling skóry. W Dr Kopaczyński proponujemy AquasureH2™.
  3. Lifting skóry osoczem lub fibryną bogatopłytkową- co może być bezpieczniejsze niż pozyskana frakcja stymulująca skórę z Twojej krwii. PRP i PRF można również wykonać, aby wzmocnić i odżywić włosy.
  4. Toksyna botulinowa to świetne rozwiązanie, aby zniwelować zmarszczki mimiczne, rozświetlić cerę i zwalczyć nadpotliwość w nadchodzących ciepłych i upalnych dniach!
  5. Wypełniacze składające się z płynnego hialuronianu i glicerolu to silne połączenie nawilżające skórę, ale również powodujące zmniejszenie zaczerwienienia w cerach tzw. naczyniowych z widocznym rumieniem, szczególnie podczas wysokich temperatur, spożywania gorących i ostrych potraw. Warto rozważyć zabieg z zastosowaniem preparatu Belotero Revive™.

Jakub Kopaczyński

Jakub Kopaczyński

W 2016 ukończyłem Uniwersytet Medyczny na kierunku Lekarski i rozpocząłem specjalizację z anestezjologii i intensywnej terapii w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim w Poznaniu. Rok później zacząłem swoją przygodę z medycyną estetyczną. Od tego czasu intensywnie(specjalizacja zobowiązuje) rozwijam swoje umiejętności i rozszerzam zakres zabiegów w rodzinnym Gabinecie DR Kopaczyński w Poznaniu. Specjalizuję się w zabiegach z użyciem wypełniaczy tkankowych na bazie kwasu hialuronowego, toksyny botulinowej, preparatów uzyskanych z krwi pacjenta(komórki macierzyste, fibryna strukturalna i osocze bogatopłytkowe), a także aktywatorów tkankowych i mezoterapii igłowej. Od 2020 prowadzę szkolenia z zastosowania terapii autologicznych z wykorzystaniem fibryny bogatopłytkowej I-PRF oraz S-PRF w medycynie estetycznej. W ramach rezydentury największe zainteresowanie to anestezjologia regionalna i wszelkie procedury z użyciem USG.