UMÓW SIĘ NA ZABIEG: +48 609 884 764

Jak leczyć nadpotliwość?

nadpotliwosc-twarzy
0

Nadmierne wydzielanie potu stanowi uciążliwą dolegliwość i przyczynę dyskomfortu. Skłonność do hiperhydrozy może wynikać z czynników genetycznych, zaburzeń hormonalnych lub schorzeń, takich jak nadczynność tarczycy czy cukrzyca. Jak leczyć nadpotliwość? Czy istnieją skuteczne sposoby na wyeliminowanie problemu?

Hiperhydroza – jak leczyć?

Pod pojęciem hiperhydrozy kryje się stan, w którym wytwarzane są nieproporcjonalnie duże w stosunku do warunków ilości potu. Jego nadmierne wydzielanie może dotyczyć wyłącznie określonych stref ciała, takich jak dłonie, pachy i stopy lub całej powierzchni skóry. Hiperhydroza ma charakter pierwotny lub wtórny. Aby dowiedzieć się, jak leczyć  nadpotliwość, należy zacząć od zidentyfikowania przyczyny problemu.

Nadmierne wydzielanie potu może być spowodowane wieloma czynnikami, od predyspozycji genetycznych, poprzez działanie uboczne niektórych leków, aż po zaburzenia neurologiczne. Może wynikać również z silnych emocji, przewlekłych zakażeń i obecności chorób nowotworowych. W ustaleniu przyczyny występowania hiperhydrozy niezbędne będzie wsparcie lekarza. Dla postawienia trafnej diagnozy zwykle konieczne jest przeprowadzenie określonych badań.

Nadpotliwość – jak leczyć?

Nieprzyjemny zapach, uczucie nieświeżości i nieestetyczne plamy na ubraniu to tylko niektóre problemy osób, które zmagają się z nadpotliwością. Poszukując sposobów na zwalczenie hiperhydrozy, wykorzystują one różne metody, w tym także farmakologiczne. Jak leczyć nadpotliwość? Warto postępować zgodnie ze wskazówkami lekarza. Usunięcie przyczyny uciążliwej dolegliwości sprzyja ograniczeniu ilości wydzielanego potu. Co jednak zrobić wówczas, gdy nie jest to możliwe?

W takiej sytuacji należy sięgnąć po środki, które służą ograniczeniu ilości wydzielanego potu. Należą do nich produkty stosowane miejscowo, leki doustne oraz zabiegi. Wybór odpowiedniej metody w dużej mierze zależy od obszaru ciała, w którym występuje hiperhydroza.

Nadmierna potliwość – jak leczyć?

Jakie preparaty wykorzystuje się w miejscowym leczeniu nadpotliwości? Są to m.in. sole glinowo-cyrkonowe, chlorek glinu i siarczan glinu. W leczeniu hiperhydrozy zastosowanie znajdują również przyjmowane doustnie leki o działaniu przeciwcholinergicznym. Wysoką skuteczność w redukcji ilości wydzielanego potu mają także zabiegi, takie jak radiofrekwencja mikroigłowa czy laserowa redukcja gruczołów potowych.

Aby znaleźć odpowiedź na pytanie, jak leczyć nadpotliwość, warto odwiedzić gabinet medycyny estetycznej. Sposobem na hiperhydrozę jest bowiem m.in. zastosowanie toksyny botulinowej, która blokuje zakończenia nerwowe, odpowiadające za zaopatrywanie gruczołów potowych. Terapia botoksem to coraz bardziej popularna metoda walki z nadpotliwością. Wykorzystywana jest w przypadku, gdy problem dotyczy wybranej strefy ciała, np. pach, dłoni, stóp czy twarzy.

Nadpotliwość twarzy – jak leczyć?

Problem hiperhydrozy może dotyczyć twarzy. W tym przypadku obfite pocenie pojawia się przede wszystkim w takich miejscach, jak czoło czy strefa nad górną wargą. Aby go wyeliminować, warto poddać się terapii z zastosowaniem botoksu. Jak oddziałuje toksyna botulinowa na nadpotliwość? Wprowadzenie preparatu drogą śródskórnego wstrzyknięcia przynosi efekt w postaci redukcji ilości wytwarzanego potu aż o 87%. Na rezultaty trzeba jednak zaczekać ok. 7 dni. Utrzymują się one przez okres 3-8 miesięcy.

Jak wygląda zabieg z zastosowaniem toksyny botulinowej? Zanim specjalista wprowadzi preparat, ocenia istnienie wskazań i przeciwwskazań do przeprowadzenia terapii botoksem. Nie tylko zbierze szczegółowe informacje, dotyczące Twojego stanu zdrowia, ale też wykona test Minora. Jego celem jest wyznaczenie obszaru ciała, w którym występuje nadpotliwość. Następnie lekarz znieczula skórę i wprowadza botoks metodą płytkich wstrzyknięć, zachowując 1-centymetrowe odstępy. Długość trwania zabiegu uzależniona jest od wielkości poddawanego terapii obszaru, a powrót do codziennych aktywności możliwy jest bezpośrednio po opuszczeniu gabinetu.

Wiesz już, jak leczyć nadpotliwość i gdzie uzyskać profesjonalną pomoc. Pamiętaj, że na ilość wydzielanego potu wpływ mają takie czynniki, jak niewłaściwa dieta i stres. Warto więc podejść do problemu kompleksowo i wspomóc zalecone przez lekarza metody terapii zmianami w trybie życia i wdrożeniem zdrowych praktyk.

Jakub Kopaczyński

Jakub Kopaczyński

W 2016 ukończyłem Uniwersytet Medyczny na kierunku Lekarski i rozpocząłem specjalizację z anestezjologii i intensywnej terapii w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim w Poznaniu. Rok później zacząłem swoją przygodę z medycyną estetyczną. Od tego czasu intensywnie(specjalizacja zobowiązuje) rozwijam swoje umiejętności i rozszerzam zakres zabiegów w rodzinnym Gabinecie DR Kopaczyński w Poznaniu. Specjalizuję się w zabiegach z użyciem wypełniaczy tkankowych na bazie kwasu hialuronowego, toksyny botulinowej, preparatów uzyskanych z krwi pacjenta(komórki macierzyste, fibryna strukturalna i osocze bogatopłytkowe), a także aktywatorów tkankowych i mezoterapii igłowej. Od 2020 prowadzę szkolenia z zastosowania terapii autologicznych z wykorzystaniem fibryny bogatopłytkowej I-PRF oraz S-PRF w medycynie estetycznej. W ramach rezydentury największe zainteresowanie to anestezjologia regionalna i wszelkie procedury z użyciem USG.