UMÓW SIĘ NA ZABIEG: +48 609 884 764 whatsap

Jak rozluźnić mięśnie szczęki?

Jak Rozluźnić Szczękę
0

Nadmierne napięcie mięśni żuchwy powoduje dyskomfort i utrudnia codzienne funkcjonowanie. To rezultat zaciskania zębów, wynikającego często z długotrwałego stresu lub problemów ze zgryzem, prowadzących do nierównomiernego obciążenia żuchwy. Nadmierne napięcie w jej obrębie może pojawiać się także w wyniku szkodliwych nawyków, związanych z intensywnym używaniem mięśni. Jak rozluźnić szczękę? Istnieje na to kilka skutecznych sposobów

Bruksizm – do jakiego lekarza?

Nieświadoma praca mięśni żucia oraz zgrzytanie zębami fachowo określane są jako bruksizm. Jeśli odczuwasz ból w okolicy szczęki lub w stawach skroniowo-żuchwowych, cierpisz na silne bóle głowy lub masz trudności w otwieraniu ust, być może ten problem dotyczy także Ciebie. Nadmierne napięcie mięśni żuchwy może prowadzić do zwyrodnień w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych, uszkodzeń zębów czy szumów usznych. Dlatego nie warto zwlekać z podjęciem leczenia.

Jeśli cierpisz na bruksizm, do jakiego lekarza warto udać się w pierwszej kolejności? Skieruj swoje kroki do ortodonty. Odwiedź także fizjoterapeutę stomatologicznego oraz psychoterapeutę. W złagodzeniu skutków uciążliwego zaburzenia pomocny może okazać się również lekarz medycyny estetycznej, który wdroży leczenie bruksizmu botoksem.

Jak rozluźnić mięśnie żuchwy? Techniki relaksacyjne

Boleśnie napięte mięśnie szczęki mają negatywny wpływ na jakość życia, prowadząc do chronicznych bólów głowy, problemów ze zgryzem i innych komplikacji zdrowotnych. Do głównych przyczyn bruksizmu należy długotrwałe napięcie emocjonalne i przewlekły stres. Aby nieco zniwelować napięcie i odczuć ulgę, warto stosować techniki relaksacyjne, takie jak medytacja lub ćwiczenia oddechowe.

Jak rozluźnić szczękę? Stosuj świadome odprężanie za każdym razem, gdy poczujesz nadmierne napięcie w obrębie żuchwy. W redukcji stresu wykorzystuje się również biofeedback, umożliwiający monitorowanie aktywności mięśniowej w czasie rzeczywistym i naukę świadomej kontroli napięcia mięśniowego.

Jak rozluźnić szczękę? Ćwiczenia i masaże

Kolejnym sposobem na rozluźnienie mięśni żuchwy jest wykonywanie prostych ćwiczeń, których celem jest nie tylko zniwelowanie nadmiernego napięcia, ale też wzmocnienie mięśni stabilizujących staw skroniowo-żuchwowy oraz poprawa kontroli ruchów żuchwy. Ćwiczenia te to m.in. rolowanie skóry wzdłuż żuchwy, ucisk mięśni żwaczy, odwodzenie żuchwy ze statycznym oporem czy globalne rozluźnianie poprzez ucisk tkanek miękkich po obu stronach policzków.

Jak rozluźnić mięśnie szczękimetodą masażu? Stosuj umiarkowany nacisk. Wykonuj ruchy w określonej sekwencji. Aby zredukować napięcie, przesuwaj dłonie od okolicy kości jarzmowych aż do kąta żuchwy. Otwieraj usta biernie, chwytając za brodę i ciągnąc w dół. Nie zapomnij o mięśniach, leżących pod żuchwą. Zastosuj także masaż poprzeczny. Aby opracować zindywidualizowaną terapię metodą masażu, odwiedź gabinet fizjoterapeuty, specjalizującego się w rehabilitacji stawów skroniowo-żuchwowych.

Toksyna botulinowa – niezawodny sposób na nadmierne napięcie mięśni żuchwy

Powyższe metody umożliwiają zniwelowanie problemu napiętych mięśni żuchwy. Aby jednak wyeliminować problem bruksizmu, warto odwiedzić gabinet medycyny estetycznej i poddać się terapii z zastosowaniem botoksu. Toksyna botulinowa blokuje bowiem przewodnictwo nerwowo-mięśniowe, sprzyjając rozluźnieniu mięśni poprzecznie prążkowanych. Tym samym osłabia mięśnie żwaczy, zapobiegając ich nadmiernemu napięciu.

Jak rozluźnić mięśnie żuchwy przy wykorzystaniu botoksu? Zabieg rozpoczyna się napięciem mięśni szczęki przez pacjenta. Dzięki temu specjalista może palpacyjnie wyznaczyć granice żwaczy i zaplanować miejsca wstrzyknięć. Następnie wprowadza toksynę botulinową drogą nakłuć. Długość trwania zabiegu wynosi ok. 20 minut, a jego efekty pojawiają się po 3-7 dniach. Nie towarzyszą mu znaczące dolegliwości bólowe, a ślady po wkłuciach szybko przestają być widoczne. Ostrzykiwanie mięśni żuchwy botoksem należy powtarzać co 6 miesięcy, by utrzymać uzyskane rezultaty i uniknąć nawrotu uciążliwych dolegliwości.

Jakub Kopaczyński

Jakub Kopaczyński

W 2016 ukończyłem Uniwersytet Medyczny na kierunku Lekarski i rozpocząłem specjalizację z anestezjologii i intensywnej terapii w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim w Poznaniu. Rok później zacząłem swoją przygodę z medycyną estetyczną. Od tego czasu intensywnie(specjalizacja zobowiązuje) rozwijam swoje umiejętności i rozszerzam zakres zabiegów w rodzinnym Gabinecie DR Kopaczyński w Poznaniu. Specjalizuję się w zabiegach z użyciem wypełniaczy tkankowych na bazie kwasu hialuronowego, toksyny botulinowej, preparatów uzyskanych z krwi pacjenta(komórki macierzyste, fibryna strukturalna i osocze bogatopłytkowe), a także aktywatorów tkankowych i mezoterapii igłowej. Od 2020 prowadzę szkolenia z zastosowania terapii autologicznych z wykorzystaniem fibryny bogatopłytkowej I-PRF oraz S-PRF w medycynie estetycznej. W ramach rezydentury największe zainteresowanie to anestezjologia regionalna i wszelkie procedury z użyciem USG.