Bogata oferta zabiegów medycyny estetycznej
Obecnie oferta gabinetów lekarskich i salonów beauty jest bardzo bogata, zatem potencjalnego pacjenta może wprawić w zakłopotanie przy wyborze odpowiedniej terapii.
Zabiegi odmładzające z wykorzystaniem urządzeń wysokoenergetycznych cechuje sezonowość, dlatego w okresie jesienno zimowym wiele osób planuje rozpocząć swoje terapie.
Dlatego powstał specjalnie dla Was poradnik, aby w sposób przystępny i przejrzysty przedstawić i zestawić odpowiednie urządzenia laserowe ze wskazaniami, do jakich został przewidziany.
Podstawy Technologii Urządzeń Wysokoenergetycznych
Zanim przejdziemy do wyboru terapii należy wspomnieć o podstawach. Omawiane urządzenia wysokoenergetyczne emitują promieniowanie elektromagnetyczne (min. urządzenia wysokoenergetyczne- lasery, fototerapia) o określonych długościach fal, które są pochłaniane przez odpowiednią substancję (chromofor) co w efekcie powoduje wzbudzenie atomu lub cząsteczki wywołując efekt energetyczny (np. przegrzanie tkanki, w którą celujemy).
Urządzenia IPL i Ich Zastosowania
Technologią, która nieustannie się rozwija, równolegle do laserów medycznych są urządzenia IPL (z angielskiego impulsywne źródło światła). Długość światła reguluje się pryzmatami lub specjalnymi filtrami wodnymi. Technologię tą możemy wykorzystać do:
- fotoodmładzania skóry
- redukcji niwelowania przebarwień posłonecznych
- usuwania naskórkowych zmian pigmentacyjnych
- zmian naczyniowych, rumienia i zamykania widocznych teleangiektazji (tzw. “pajączków” i widocznych drobnych naczyń) jeziorek żylnych i naczyniaków
- terapia trądziku różowatego
- fototerapia w przebiegu trądziku pospolitego
- epilacji i redukcji owłosienia
Jeżeli jesteś zainteresowany leczeniem w/w przy pomocy IPL zmian sprawdź ofertę Naszego Gabinetu.
Lasery frakcyjne – z nimi przez większość pacjentów kojarzona jest laseroterapia!
Czy w/w urządzenia są rozwiązaniem na wszystko? Niekoniecznie!
Zasada Działania i Zastosowanie Laserów Frakcyjnych
Co oznacza słowo “frakcyjne”. Najlepiej wyobrazić sobie panel LCD naszego telewizora, laptopa czy smartfona. Sprawdzając pod lupą widzimy liczne piksele. Laser frakcyjny działa tak, że emituje wiązkę w wybranych pikselach, natomiast otaczające piksele pozostają nietrafione. Dzięki temu nasza skóra jest wybiórczo celowo uszkadzana wiązką lasera, natomiast otaczające tkanki pozostają nieuszkodzone. Zabieg ten przyspiesza gojenie i prowadzi do szybszej rekonwalescencji. Najbardziej popularnym przedstawicielem tej grupy są lasery CO2 (najpopularniejsze), następnie erbowo-YAG, rubinowe, tulowe, aleksandrytowe inne.
Kolejny podział to rozróżnienie na ablacyjne i nieablacyjne.
Najprostszy sposób, aby odróżnić obie technologie to fakt, że laser ablacyjny powoduje odparowanie (wypalenie fragmentu “piksela”) naskórka i przy okazji wywołuje efekt termiczny otaczający sąsiadujące fragmenty tkanki. Natomiast lasery ablacyjne często deponują energię głębiej do skóry właściwej, a naskórek pozostaje nieuszkodzony.
W efekcie kontrolowanego uszkodzenia tkanek zmuszamy skórę do naprawy i odbudowy warstwy skóry i naskórka. Dzięki odpowiedniemu postępowaniu okołozabiegowym skracamy okres rekonwalescencji.
Wskazania do zastosowania laserów frakcyjnych:
- poprawa tekstury skóry – resurfacing
- redukcja blizn potrądzikowych
- redukcja blizn pooperacyjnych
- redukcja rozstępów
- usuwanie rogowacenia posłonecznego
- waporyzacja, odparowanie tkanek, usuwanie znamion niezłośliwych,
- szerokie zastosowania chirurgiczne, blefaroplastyka (plastyka powiek)
- terapie na porost włosów, stymulacja skóry głowy wiązką lasera
- peeling laserowy
- redukcja zmarszczek, palacza, okolicy oka, szyi i dekoltu i wielu innych okolic ciała
Wskazań jest wiele, lasery frakcyjne są z nami bardzo długo. Natomiast należy zastanowić się, czy jest metodą na wszystkie mankamenty urody? Urządzenia laserowe potrafią w jednym punkcie zdeponować energię odpowiadająca mocy samochodu osobowego, zatem powinien być wykonywany przez odpowiednio wykwalifikowanego specjalistę.
Zatem w przypadku dostępności lepszej i mniej inwazyjnej metody powinniśmy rozważyć zastosowanie inwazyjnych laserów ablacyjnych.
W przypadku wystąpienia przebarwień pozapalnych (z angielskiego Postinflammatory Hyperpigmentation) laseroterapia powinna zostać rozważona ze szczególną ostrożnością.
Co może wywołać PHI i dlaczego o tym wspominamy?:
- infekcje wirusowe
- infekcje grzybicze
- liszajec zakaźny
- uczulenie kontaktowe
- atopowe zapalenie skóry
- sarkoidoza
- reakcja po ukąszeniu
- oparzenia
- krioterapia
- peelingi chemiczne
- radioterapia
- laseroterapia i fototerapia !!!
- trądzik pospolity
Dlatego tak ważna jest odpowiednia kwalifikacja pacjenta i zastosowanie odpowiedniej metody, gdyż niewłaściwie przeprowadzona laseroterapia i opieka pozabiegowa może również doprowadzić do przebarwień pozapalnych!
Pamiętajmy również, że badanie i wywiad lekarski służy zapewnieniu maksymalnego bezpieczeństwa. Niejednokrotnie okazuje się, że nieświadomie stosujemy suplementy i leki fototoksyczne i fotouczulające.
Podstawą postępowania pozabiegowego to ścisła fotoprotekcja i regularne stosowanie kremów z filtrem SPF 50 lub nawet 130. Szczegóły pielęgnacji po laseroterapii specjalista powinien szczegółowo przedstawić na wizycie lekarskiej.
Jeżeli borykasz się z cerą naczynkową, widocznymi naczynkami, pajączkami to powinieneś zainteresować się laserami żółtymi, zielonymi, barwnikowymi (Dye) NdYAG lub odpowiednimi IPL. Czytaj więcej o laserach naczyniowych w naszym artykule na blogu!
Do usuwania zmian barwnikowych, tatuażu i innych barwników stosujemy lasery o bardzo krótkiej emisji wiązki pico i nano sekundowe NdYAG lub rubinowe.
Nie wiesz jaki zabieg jest dla Ciebie? Udaj się na konsultacje do swojego specjalisty.