Modelowanie ust kwasem hialuronowym to prawdopodobnie najczęściej wykonywany zabieg z użyciem wypełniaczy w Polsce. Z jednej strony wydaje się, że jest to niewielki obszar twarzy, z drugiej to bardzo charakterystyczna, zmienna osobnicza cecha naszej urody. Niewielka zmiana budowy naszych ust niespodziewanie wpływa na całokształt twarzy. Dlatego powinniśmy przemyśleć i odpowiednio dostosować technikę zabiegu.
Czy tylko technikę?
Oczywiście, że nie!
Przede wszystkim zwracamy na proporcję naszej twarzy, rostaw gałek ocznych, skrzydełek nosa i bródki. A od profilu na charakterystyczne linie i kąty i ich proporcje.
Jakim preparatem modelujemy?
Najczęściej lekarze decydują się na wypełniacze tkankowe na bazie hialuronianu, rzadziej karboksymetylocelulozy lub materiałów autologicznych – fibryna osocze bądź tłuszcz (microfat, nanofat itp). Wybieramy preparaty przeznaczone do okolic ust i okolicy okołoustnej, która ma równie istotny wpływ. Zastosowanie np. twardego wypełniacza wolumetrycznego (voluma) jest obarczone wysokim ryzykiem powikłań.
Gdy chcemy wymodelować usta, potrzebujemy solidnego podparcia- podany preparat może być wyczuwalny przez pewien okres po podaniu. Z biegiem czasu integruje się z tkanką i/lub rozkładany jest przez organizm (enzym – Hialuronidaza). W naszym gabinecie stosujemy wypełniacze Belotero Intense, Balance lub Lips.
Jaką ilość stosujemy? 0.5ml 0.7ml 1.0ml 2ml 3ml?
Każde usta są inne, mają różne wymiary, ilość tkanki podskórnej, kondycji czerwieni wargowej. Oczywiście pacjent również prezentuje swoje oczekiwania i życzenia. Stosujemy się do zasady jedna okolica 1 ampułka (1ml). Uważa się, że usta należy modelować i wypełniać stopniowo, pozwolić organizmowi odpowiednio zagęszczać tkankę, błony śluzowe i czerwień wargową. Stosowanie na jednej wizycie więcej niż jednej ampułki zwiększa ryzyko około zabiegowe.
Jakie stosuje się techniki podania?
Popularne w mediach społecznościowych określenia typu “russian lips” “octopus lips” “French touch” czy “babydoll lips” mogą wprowadzić w zakłopotanie. Techniki te często składają się z podobnych metod podań wypełniacza, najczęściej prostopadłe podania tzw. “vertical lines” i/lub mikrobolusów. Stosunkowo małą ilością pozwala wywinąć czerwień wargową, a patrząc z perspektywy nasze usta otrzymują dodatkową wysokość. Pamiętajmy nadal, że modelowanie ust należy dostosować do urody pacjentki, wyjściowej wielkości i kondycji ust oczywiście przy pomocy rozsądnej ilości wypełniacza. Kwas hialuronowy to substancja do modelowania – implant, natomiast usta to żywa tkanka która, wymaga odpowiedniego ukrwienia, krążenia i niezbędnych produktów przemiany materii dlatego należy zachować zdrowy rozsądek.
Hialuronian podaje się również liniowo – równolegle do osi długiej ust. Podajemy również materiał zaznaczając kontur ust. Podkreślamy również punkty Glogau Klaina i optymalizujemy rozmiar rynienek wargowych.
Czy zabieg wiąże się z powikłaniami?
Oczywiście. Każdy zabieg obarczony jest powikłaniami. Od częstszych – krwiaki i siniaki, poprzez obrzęk (utrzymujący się kilka dni, dłużej powinien budzić niepokój, szczególnie narastający), zakażenie w miejscu wkłucia, lub samego wypełniacza. Poważnym, rzadkim powikłaniem jest uciśnięcie (kompresja) naczynia zaopatrującego daną tkankę wypełniaczem lub niezamierzone podanie do naczynia. Powikłanie to może prowadzić do martwicy tkanki i/lub ślepoty (migracja wypełniacza). Oczywiście bez zbędnej zwłoki należy poczynić odpowiednie działania zapobiegawcze z wykorzystaniem min. hialuronidazy (rozpuszczanie wypełniacza). Lekarz informuje o wszelkich działaniach niepożądanych i możliwych powikłaniach.
Czy modelowanie ust to bolesny zabieg?
W Naszym Gabinecie proponujemy znieczulenie regionalne (tzw. „stomatologiczne”) polegające na podanie niewielkiej ilości leku miejscowo znieczulającego (np. Lidokaina 1% lub 2%) w okolicę przedsionka jamy ustnej. Dzięki niewielkiej ilości ukłuć wargi górnej i dolej otrzymujemy ewidentny komfort wykonywanego zabiegu, zarówno dla pacjenta jak i osoby wykonującej zabieg!
Obejrzyj sam film z zabiegu i zwróć uwagę jak pacjentka znosi modelowanie ust!
Źródło:
Experience with the lip filling technique: lip tenting
Flávia Rodrigues Dias; Vitória Culau Merlo Milani; Hanna Raíssa Cardoso Guimarães; Ursula Metelman