UMÓW SIĘ NA ZABIEG: +48 609 884 764

Cera naczynkowa – kiedy kosmetyki nie wystarczą?

0

Zaczerwieniona cera z pękającymi naczynkami stanowi prawdziwe wyzwanie pielęgnacyjne. Z czego wynikają jej problemy? Jak o nią dbać i utrzymywać ją w dobrej kondycji? Kiedy warto wesprzeć codzienną pielęgnację specjalistycznymi zabiegami? Sprawdź, czy znasz odpowiedzi na te pytania.

Cera naczynkowa – jak wygląda?

Jeśli na twarzy widoczne są poszerzone naczynka nazywane pajączkami, a skóra jest zaczerwieniona, z dużym prawdopodobieństwem mamy do czynienia z cerą naczynkową. Tym, co ją wyróżnia jest wysoka wrażliwość i skłonność do podrażnień. Cera naczynkowa jest cienka i delikatna, a położone płytko pod skórą naczynia krwionośne widoczne są z reguły na policzkach, nosie, czole i brodzie.

W wyniku działania takich czynników, jak zmiany temperatury otoczenia, silne emocje czy suche powietrze, na skórze pojawiają się czerwone plamy, zwane rumieniem. Zjawisku temu często towarzyszą pieczenie oraz uczucie ściągnięcia. Na pojawienie się zmian wpływać mogą także ostre potrawy oraz intensywny wysiłek fizyczny. Rozszerzone bądź pęknięte naczynka, które widoczne są na skórze nazywamy teleangiektazjami.

Cera naczynkowa – przyczyny

Cera naczynkowa może stanowić cechę dziedziczną. Zwykle występuje u osób o jasnej karnacji, które posiadają blond włosy i niebieskie bądź zielone oczy. Poza predyspozycjami genetycznymi, przyczyną pojawiania się rozszerzonych lub pękających naczynek na skórze bywają także zaburzenia hormonalne, takie jak zwiększony poziom estrogenów. Może to być także trądzik różowaty. Osoby które leczyły się na trądzik pospolity również mogą mieć tendencję do rumienia i widocznych teleangiektazji.

Choć problem dotyczy zwykle skóry suchej, może występować także cera tłusta naczynkowa lub mieszana. Położone płytko pod skórą naczynia krwionośne posiadają słabe i wiotkie ścianki, co wpływa na ich zdolność do obkurczania się i sprzyja większej przepuszczalności. Rezultatem jest powstawanie lokalnych stanów zapalnych oraz pękanie naczyń. Zmiany mogą obejmować nie tylko twarz, ale też uszy i dekolt. Rumień na skórze może pojawiać się okresowo lub być widoczny na skórze na stałe. Cera naczynkowa ma skłonność do trądziku różowatego. Jej pielęgnacja ma ogromne znaczenie w zapobieganiu powikłaniom.

Cera naczynkowa – pielęgnacja

Właściwa pielęgnacja chroni skórę przed podrażnieniem, zapewnia jej zdrowy wygląd i utrzymuje w dobrej kondycji. Cera naczynkowa wymaga odpowiedniego nawilżania i ochrony. Dbając o nią, warto sięgnąć po preparaty o działaniu antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym. W codziennych rytuałach należy również uwzględnić kosmetyki z substancjami, które wzmacniają naczynia krwionośne.

Czego potrzebuje cera naczynkowa? Rumieńmoże zniknąć wówczas, gdy z kosmetyczki znikną produkty z silnymi detergentami i intensywnym zapachem. Mogą one bowiem wysuszać skórę i prowadzić do jej podrażnienia. Unikaj preparatów na bazie alkoholu, wodoodpornych kosmetyków do makijażu i peelingów mechanicznych. Te ostatnie zastąp peelingami enzymatycznymi. Chroń skórę przed słońcem, stosując kremy z filtrem. Podczas oczyszczania stosuj letnią lub chłodną wodę. Wybieraj preparaty, które w swoim składzie mają witaminy K, C i E, pantenol, oleje roślinne oraz wyciąg z kasztanowca. Unikaj sauny i gorących kąpieli. Podstawą powinna być fotoprotekcja – stosowanie kremów z filtrem od odpowiedniej wartości SPF.

Cera naczynkowa – zabiegi kosmetyczne

Jeśli na Twojej cerze widoczne są tzw. pajączki, kosmetyki nie wystarczą. Aby pozbyć się nieestetycznych zmian, warto zaplanować wizytę w gabinecie medycyny estetycznej i poddać odpowiedniemu zabiegowi, takiemu jak laserowe zamykanie naczynek. Dzięki niemu widoczność pajączków zmniejsza się. Redukcji ulega także charakterystyczny dla cery naczynkowej rumień.

Laserowe zamykanie naczynek przynosi natychmiastowe efekty. Zabieg przeprowadzany jest z wykorzystaniem precyzyjnego urządzenia, emitującego fale o długości 577 nm. Są one absorbowane przez hemoglobinę i melaninę. Aby osiągnąć najlepszy rezultat, zabieg należy powtórzyć 3-5 razy. W przypadku drobnych zmian naczyniowych wystarczy już jednak 1 lub 2 spotkania ze specjalistą.

Cera naczynkowa – jak się pozbyć?

Celem dedykowanych cerze naczynkowej zabiegów jest uszczelnienie i wzmocnienie naczyń krwionośnych, poprawa mikrokrążenia oraz odbudowa bariery skórnej. W trakcie terapii wykorzystywane są preparaty o działaniu antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym. Jak już wiesz, cera naczynkowa wymaga specjalnego traktowania. A zabiegi w gabinecie kosmetologii i medycyny estetycznej stanowią znakomite uzupełnienie domowej pielęgnacji. Poza laserowym zamykaniem naczynek, przeprowadzanym w przypadku widocznych zmian, w terapii skóry naczyniowej zaleca się także zabiegi o głęboko penetrującym działaniu oraz IPL.

Co wybrać z szerokiej oferty gabinetu? Zacznij od konsultacji ze specjalistą, który oceni stan Twojej cery, określi jej potrzeby i problemy. Kieruj się jego sugestiami. Wśród zalecanych zabiegów warto wymienić mezoterapię igłową, terapię światłem LED, peelingi medyczne oraz światło pulsacyjne IPL. Satysfakcjonujące rezultaty przynosi także zastosowanie kwasu azelainowego i laktobionowego. Regularna, dostosowana do potrzeb skóry pielęgnacja, wsparta odpowiednimi zabiegami pozwoli Ci cieszyć się piękną, zdrową i pozbawioną pajączków cerą.

Jakub Kopaczyński

Jakub Kopaczyński

W 2016 ukończyłem Uniwersytet Medyczny na kierunku Lekarski i rozpocząłem specjalizację z anestezjologii i intensywnej terapii w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim w Poznaniu. Rok później zacząłem swoją przygodę z medycyną estetyczną. Od tego czasu intensywnie(specjalizacja zobowiązuje) rozwijam swoje umiejętności i rozszerzam zakres zabiegów w rodzinnym Gabinecie DR Kopaczyński w Poznaniu. Specjalizuję się w zabiegach z użyciem wypełniaczy tkankowych na bazie kwasu hialuronowego, toksyny botulinowej, preparatów uzyskanych z krwi pacjenta(komórki macierzyste, fibryna strukturalna i osocze bogatopłytkowe), a także aktywatorów tkankowych i mezoterapii igłowej. Od 2020 prowadzę szkolenia z zastosowania terapii autologicznych z wykorzystaniem fibryny bogatopłytkowej I-PRF oraz S-PRF w medycynie estetycznej. W ramach rezydentury największe zainteresowanie to anestezjologia regionalna i wszelkie procedury z użyciem USG.