UMÓW SIĘ NA ZABIEG: +48 609 884 764

Rozstępy – skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić?

0

Rozstępy stanowią źródło kompleksów dla wielu osób. Pojawiają się przede wszystkim na pośladkach, brzuchu, udach i piersiach, przyjmując postać cienkich, przypominających blizny bruzd. Co powoduje ich powstanie? Czy istnieje skuteczny sposób na ich usunięcie? Odpowiedzi wraz ze wskazówkami pielęgnacyjnymi znajdziesz poniżej.

Rozstępy – co to takiego?

Rozstępami określa się widoczne zmiany skórne o charakterze trwałym. Są to uszkodzenia zanikowe skóry, wynikające z nadmiernego jej napięcia. Ich struktura zbliżona jest do blizn. Rozstępy stanowią układ wrzecionowatych pasm o równoległym do pionowej osi ciała przebiegu. Ich pojawienie się jest równoznaczne ze spłaszczeniem granicy skórno-naskórkowej oraz zaburzeniami strukturalnymi w obrębie tkanki łącznej.

Rozstępy wyglądają jak cienkie, początkowo różowe, a następnie jasnofioletowe i białe paski na skórze. Prążki do złudzenia przypominają blizny. W miejscu ich pojawienia się skóra jest pomarszczona, pozbawiona elastyczności i jędrności.

Rozstępy – od czego powstają?

Włókna kolagenowe w stanowiącej element skóry tkance łącznej ułożone są prostopadle, skośnie i częściowo równolegle względem jej powierzchni. Wraz z tworzącymi liczne sploty włóknami elastynowymi, odpowiadają one za wytrzymałość skóry oraz jej jędrność. Rozstępy powstają wówczas, gdy pojawiają się duże siły rozciągające. Dzieje się tak w okresach szybkiego wzrostu, np. u dojrzewających nastolatków, przy intensywnym odchudzaniu się lub podczas ciąży.

U młodych osób często pojawiają się rozstępy na udach. Od czego? Poza szybkim wzrostem duże znaczenie mają także zaburzenia hormonalne, np. zbyt wysoki poziom kortyzolu. Nie bez znaczenie są również czynniki genetyczne. Niektóre osoby mają dziedziczną skłonność do tworzenia się rozstępów. Wśród przyczyn ich powstawania wymienia się także niewłaściwą, ubogą w witaminy A, C i E dietę, nieprawidłową pielęgnację skóry oraz jej choroby. W wyniku nadmiernego rozciągania włókna kolagenowe w skórze pękają, co daje początek rozstępom.

Rozstępy – jak się pozbyć?

Rozstępy to zmiany o charakterze trwałym, co oznacza, że ich całkowite usunięcie nie jest możliwe. Można jednak znacząco zmniejszyć ich widoczność, poprawiając tym samym wygląd skóry. Im szybciej podejmiesz działania, tym lepszych efektów możesz się spodziewać. Nie czekaj, aż rozstępy zmienią kolor na biały. Zajmij się nimi wtedy, gdy będą świeże – różowe lub czerwone. Wówczas wspomożesz regenerację skóry oraz produkcję fibroblastów oraz nowych włókien kolagenowych, co będzie miało znaczący wpływ na kondycję i wygląd Twojej skóry.

Na Twoich udach, pośladkach, piersiach lub brzuchu widoczne są rozstępy? Jak się ich pozbyć? Zacznij od odpowiedniej pielęgnacji. Postaw na specjalistyczne preparaty, które zapewnią Twojej skórze intensywne nawilżenie, natłuszczą ją i ujędrnią. Stosuj je regularnie. Ich aplikację połącz z masażem. W ten sposób pobudzisz krążenie krwi oraz limfy. Kosmetyki nakładaj nie tylko na problematyczne miejsca, ale też na okoliczne partie ciała, by zapobiec tworzeniu się nowych rozstępów.

Rozstępy – jak usunąć?

Domową pielęgnację skóry możesz wspomóc specjalistycznymi zabiegami w gabinecie medycyny estetycznej. Wysoką skuteczność w redukcji rozstępów i zapobieganiu tworzeniu się nowych mają zabiegi z wykorzystaniem lasera frakcyjnego. Polegają na zastosowaniu nowoczesnego urządzenia, które powoduje mikrouszkodzenia tkanki, pobudzając tym samym procesy regeneracyjne skóry i stymulując produkcję kolagenu i elastyny. W rezultacie rozstępy ulegają spłyceniu i wygładzeniu, a w przypadku świeżych zmian możliwe jest nawet ich całkowite usunięcie.

Alternatywą dla zastosowania lasera frakcyjnego jest mezoterapia mikroigłowa. Metoda ta opiera się na wywołaniu kontrolowanych mikrouszkodzeń skóry poprzez wykonanie nakłuć Dermapenem 4.0. W ten sposób uwolnione zostają czynniki wzrostu. Dochodzi także do pobudzenia produkcji fibroblastów, co prowadzi do zwiększenia elastyczności skóry i wyrównania jej powierzchni. Efekt wzmocniony jest poprzez dostarczenie substancji odżywczych do głębszych warstw skóry. Zabieg sprzyja ograniczeniu widoczności rozstępów, poprawie ukrwienia skóry i wzmocnieniu jej.

Rozstępy na pośladkach – jak się ich pozbyć?

Podobnie jak w przypadku rozstępów w innych obszarach ciała, te na pośladkach można zredukować poprzez odpowiednio dobrane zabiegi medycyny estetycznej. Poza mezoterapią mikroigłową oraz laseroterapią frakcyjną należą do nich terapia z użyciem fibryny PRF oraz osocza bogatopłytkowego PRP. Pozyskane z krwi obwodowej pacjenta i podane drogą iniekcji sprawiają, że komórki naskórka namnażają się i dojrzewają, mikrokrążenie ulega poprawie, a synteza włókien kolagenowych i elastynowych wzmaga się.

Rozstępy można zredukować także poprzez zabiegi z wykorzystaniem podczerwieni lub wysoko skoncentrowanych ultradźwięków. Największe efekty przynosi jednak terapia łączona, polegająca na równoczesnym zastosowaniu kilku metod, wybranych przez specjalistę w oparciu o indywidualne potrzeby skóry pacjenta oraz jej aktualny stan.

Jakub Kopaczyński

Jakub Kopaczyński

W 2016 ukończyłem Uniwersytet Medyczny na kierunku Lekarski i rozpocząłem specjalizację z anestezjologii i intensywnej terapii w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim w Poznaniu. Rok później zacząłem swoją przygodę z medycyną estetyczną. Od tego czasu intensywnie(specjalizacja zobowiązuje) rozwijam swoje umiejętności i rozszerzam zakres zabiegów w rodzinnym Gabinecie DR Kopaczyński w Poznaniu. Specjalizuję się w zabiegach z użyciem wypełniaczy tkankowych na bazie kwasu hialuronowego, toksyny botulinowej, preparatów uzyskanych z krwi pacjenta(komórki macierzyste, fibryna strukturalna i osocze bogatopłytkowe), a także aktywatorów tkankowych i mezoterapii igłowej. Od 2020 prowadzę szkolenia z zastosowania terapii autologicznych z wykorzystaniem fibryny bogatopłytkowej I-PRF oraz S-PRF w medycynie estetycznej. W ramach rezydentury największe zainteresowanie to anestezjologia regionalna i wszelkie procedury z użyciem USG.