Podczas omawiania planu terapii z wybranym specjalistą warto zwrócić uwagę na kilka aspektów:
- Czy skuteczność zabiegu została potwierdzona publikacjami naukowymi?
Specjalista oprócz bazowania na swojej wiedzy i doświadczeniu również korzysta z ewaluacji badań medycznych, Evidence-based medicine. Połączenie znajomości danych z badań naukowych, oceny, wiarygodności i znaczenia klinicznego oraz odniesienia do danego pacjenta pozwala wybrać lekarzowi optymalne rozwiązanie dla pacjenta i jego problemu.
- Czy użyty preparat jest wyrobem medycznym lub lekiem zarejestrowanym na polskim rynku?
Leki(skomplikowany proces zatwierdzenia i rejestracji, działanie lecznicze) jak i wyroby medyczne(ich działanie może być lecznicze, ale tylko w ograniczonym zakresie) wymagają zatwierdzenia i kontroli przez polski Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
- Czy użycie preparatu jest ze zgodne charakterystyką produktu leczniczego?
Jest to określony zbiór informacji o dopuszczonym do obrotu farmaceutycznego leku przeznaczony do użytku przez fachowy personel medyczny w Unii Europejskiej. Jeżeli decyduje się na wykonanie procedury, która nie została ujęta w ChPL, wykorzystujemy informacje dostępne w bazach naukowych, EBM. W innym przypadku wykonujemy terapię eksperymentalną, która wymaga zastosowania ściśle określonych procedur i zgód Komisji Etyki Lekarskiej.
- Czy specjalista wykonujący dany zabieg posiada odpowiednie przeszkolenie i legitymuje się odpowiednim certyfikatem potwierdzającym umiejętności z obsługi danego urządzenia lub zastosowania danego preparatu?
- Czy poinformowano o możliwych działaniach niepożądanych i możliwych powikłaniach, z które należy mieć na uwadze podczas wykonania zabiegu?
- Czy specjalista przedstawił alternatywne metody terapii, również te, które są niedostępne w danej placówce?