Zaplanuj swoją laseroterapię. Umów się na konsultację!
Jak się pozbyć przebarwień po trądziku
0

Wygrana walka z trądzikiem nie stanowi gwarancji ładnej cery. Ta choroba skóry często bowiem pozostawia po sobie nieestetyczne zmiany, takie jak blizny i przebarwienia. To rezultat występowania miejscowych stanów zapalnych i wynikających z nich zaburzeń produkcji melaniny. Jak usunąć przebarwienia po trądziku? W przywróceniu skórze jednolitego kolorytu pomocne będą odpowiednio dobrane zabiegi medycyny estetycznej.

Przebarwienia po trądziku – jak powstają?

Czy na Twojej skórze widoczne są małe, różowe, czerwone lub brązowe plamki, stanowiące pozostałość po trądziku? Choć walkę z tą uciążliwą chorobą masz już za sobą, wciąż nie możesz cieszyć się gładką cerą o jednolitym kolorycie?

Przebarwienia po trądziku to powszechny problem, będący efektem m.in. uszkodzenia dostarczających krew do tkanki naczyń krwionośnych i tworzeniem się plam pigmentacyjnych. Ryzyko ich powstania zwiększa nadmierna ekspozycja skóry na słońce, pobudzająca wydzielanie melaniny oraz niewłaściwa pielęgnacja.

Czy przebarwienia po trądziku znikną?

Choć zdarza się, że potrądzikowe zmiany hiperpigmentacyjne znikają samoistnie, większość z nich wymaga podjęcia działań, zmierzających do ograniczenia ich widoczności. Jakich? Wiele osób sięga po produkty o działaniu rozjaśniającym. Ich składniki to witamina C, kwas azelainowy lub kojowy, niacynamid czy ekstrakt z lukrecji. Inną metodą walki z przebarwieniami są złuszczające peelingi oraz wyrównujące koloryt skóry preparaty maskujące.

Na przebarwienia po trądziku znane są także domowe sposoby, takie jak okłady z plastrów cytryny, stosowanie sody oczyszczonej lub wody utlenionej. Wiążą się one jednak z dużym ryzykiem podrażnienia skóry, a ich skuteczność nie jest wysoka. Bezpieczną i przynoszącą satysfakcjonujące efekty metodą na zmiany potrądzikowe są specjalistyczne zabiegi medycyny estetycznej. To dobry wybór zwłaszcza w przypadku głębokich i zaawansowanych zmian barwnikowych.

Co na przebarwienia po trądziku?

Decydując się na skorzystanie z zabiegów w gabinecie medycyny estetycznej, zacznij od konsultacji ze specjalistą, który oceni stan Twojej skóry oraz jej indywidualne potrzeby. Na tej podstawie wybierze zabieg, który będzie dla Ciebie bezpieczny i przyniesie najlepsze efekty. Jak usunąć przebarwienia po trądziku? Aby ograniczyć ich widoczność i przywrócić skórze jednolity koloryt, warto poddać się laseroterapii. Na czym to polega?

Skierowana na zmiany barwnikowe wiązka światła powoduje uszkodzenie komórek i stymulację procesów regeneracyjnych. Dochodzi do pobudzenia produkcji włókien kolagenowych i elastyny. Tą metodą można zlikwidować płytko położone zmiany i znacząco zredukować widoczność tych głębokich. Laserowe usuwanie przebarwień to popularny i bezpieczny zabieg, który trwa 20-30 min. Ilość sesji uzależniona jest od wielkości zmian oraz ich umiejscowienia. Dla optymalnych efektów wizyty w gabinecie odbywają się co 2-3 tygodnie. Początkowo przebarwienia ciemnieją, następnie złuszczają się, a skóra w tym miejscu ulega rozjaśnieniu.

Przebarwienia po trądziku – jak się pozbyć?

W przywracaniu cerze jednolitego kolorytu skuteczna jest także mezoterapia mikroigłowa. Zabieg opiera się na nakłuwaniu skóry przy wykorzystaniu cienkich, małych igieł atraumatycznych i wprowadzeniu tą metodą indywidualnie dobranych substancji odżywczych. Celem jest stymulacja produkcji kolagenu i procesów regeneracyjnych w skórze. Mezoterapia mikroigłowa wpływa również na regulację melanogenezy, co sprzyja eliminacji przebarwień i poprawie wyglądu cery.

Niwelowane metodą mezoterapii przebarwienia po trądziku przestają być widoczne po kilku tygodniach. Zabieg wymaga jednak kilkukrotnego powtórzenia. Nie tylko wygładza skórę i ujednolica jej koloryt, ale też ujędrnia, poprawia mikrokrążenie, spłyca zmarszczki, nawilża i odżywia. Zwiększa również napięcie cery i rozświetla ją. Zabiegi wykonywane są w 2-4-tygodniowych odstępach czasu. Ze względu na niską inwazyjność i krótki czas rekonwalescencji, cieszą się dużą popularnością.

Jak usunąć przebarwienia po trądziku?

Jakie jeszcze zabiegi zmniejszają widoczność potrądzikowych przebarwień? W ich terapii wykorzystywane jest także osocze bogatopłytkowe, które pozyskiwane jest wcześniej z krwi pacjenta. Podobnie jak w przypadku innych metod, jego wstrzyknięcie przynosi efekt w postaci stymulacji kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego.

Na przebarwienia po trądziku stosuje się także peelingi chemiczne na bazie kwasu migdałowego, cytrynowego lub glikolowego. W efekcie ich działania dochodzi do odnowy naskórka, rozjaśnienia cery i jej przebudowy. Inną wykorzystywaną metodą jest radiofrekwencja mikroigłowa, będąca połączeniem zastosowania RF i mezoterapii mikroigłowej. Oddziaływanie fali elektromagnetycznej o częstotliwości radiowej skutkuje ogrzaniem tkanek, a w rezultacie obkurczeniem włókien kolagenowych. Mikronakłuwanie z kolei pobudza regenerację skóry.

Przebarwienia po trądziku – skonsultuj się ze specjalistą

Jeśli problem nieestetycznych przebarwień potrądzikowych na skórze dotyczy także Ciebie, skonsultuj się ze specjalistą, by się ich pozbyć. Podczas konsultacji w gabinecie medycyny estetycznej oceni on stan oraz potrzeby Twojej skóry, a także głębokość zmian. Zapyta również o przyjmowane leki, przewlekłe choroby i inne czynniki, które mogłyby stanowić przeciwwskazania do dostępnych w ofercie zabiegów. Na podstawie zebranych informacji specjalista wybierze optymalną metodę dla Ciebie, dzięki której przebarwienia po trądziku znikną lub ich widoczność ulegnie ograniczeniu.

Jakub Kopaczyński

Jakub Kopaczyński

W 2016 ukończyłem Uniwersytet Medyczny na kierunku Lekarski i rozpocząłem specjalizację z anestezjologii i intensywnej terapii w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim w Poznaniu. Rok później zacząłem swoją przygodę z medycyną estetyczną. Od tego czasu intensywnie(specjalizacja zobowiązuje) rozwijam swoje umiejętności i rozszerzam zakres zabiegów w rodzinnym Gabinecie DR Kopaczyński w Poznaniu. Specjalizuję się w zabiegach z użyciem wypełniaczy tkankowych na bazie kwasu hialuronowego, toksyny botulinowej, preparatów uzyskanych z krwi pacjenta(komórki macierzyste, fibryna strukturalna i osocze bogatopłytkowe), a także aktywatorów tkankowych i mezoterapii igłowej. Od 2020 prowadzę szkolenia z zastosowania terapii autologicznych z wykorzystaniem fibryny bogatopłytkowej I-PRF oraz S-PRF w medycynie estetycznej. W ramach rezydentury największe zainteresowanie to anestezjologia regionalna i wszelkie procedury z użyciem USG.