Skóra wokół oczu jest niezwykle delikatna. To właśnie w tym miejscu z reguły pojawiają się pierwsze zmarszczki, będące rezultatem utraty włókien kolagenowych i ograniczenia ich produkcji. Jak wygładzić zmarszczki pod oczami i spowolnić procesy starzenia się skóry? Rozwiązaniem są dostępne w gabinetach medycyny estetycznej zabiegi, zapewniające odmładzający efekt.
Zmarszczki pod oczami – gdy skóra traci jędrność
Okazywanie emocji, takich jak radość, smutek lub złość wiąże się z aktywnością mięśni mimicznych. To od nich zależy wyraz twarzy. Powtarzające się skurcze mięśni mimicznych prowadzą do zmian fizjologicznych w fibroblastach i produkcji białek kurczliwych. W rezultacie powstają i pogłębiają się zmarszczki mimiczne, układające się prostopadle do kierunku skurczu mięśnia.
Zmarszczki pod oczami mogą pojawiać się już około 25. roku życia. To efekt nie tylko tzw. starzenia mimicznego, ale też szkodliwego dla skóry działania promieni słonecznych oraz stopniowej, zachodzącej wraz z wiekiem utraty jędrności, związanej z ograniczeniem produkcji kolagenu i elastyny.
Co na zmarszczki pod oczami?
Jeśli chcesz utrzymać młody wygląd skóry wokół oczu jak najdłużej, podejmij odpowiednie działania zanim pojawią się pierwsze zmarszczki. Postaw na profilaktykę. Chroń delikatną skórę pod oczami przed działaniem słońca i pielęgnuj ją, wykorzystując odpowiednio dobrane produkty nawilżające. Aby spłycić widoczne zmarszczki pod oczami stosuj kremy przeciwzmarszczkowe i inne kosmetyki o działaniu regenerującym i wygładzającym.
Skuteczny sposób na zmarszczki pod oczami stanowią nowoczesne zabiegi medycyny estetycznej. Tą metodą można uzyskać długotrwały efekt. Istotne jest jednak, by wybrać dostosowane do indywidualnych potrzeb rozwiązanie. Służą temu konsultacje ze specjalistami. W ich trakcie lekarze oceniają stan skóry. Uzyskują również istotne informacje o zdrowiu pacjentów, przyjmowanych przez nich lekach czy stylu życia. Dzięki temu mogą wykluczyć istnienie przeciwwskazań do określonego zabiegu i wybrać najbezpieczniejszą i najskuteczniejszą z dostępnych opcji.
Jaki zabieg na zmarszczki pod oczami?
W celu redukcji zmarszczek pod oczami wykorzystuje się m.in. kwas hialuronowy. Jest to substancja, która występuje w naszym organizmie naturalnie, wiążąc cząsteczki wody. Kwas hialuronowy utrzymuje prawidłowy poziom nawilżenia i odżywienia skóry. Pełni także funkcję stymulatora produkcji kolagenu i elastyny. Wraz z upływem czasu, jego produkcja spada.
Zabiegi na zmarszczki z zastosowaniem kwasu hialuronowego cieszą się dużą popularnością ze względu na natychmiastowe efekty oraz bezpieczeństwo. Skóra w ostrzykiwanym obszarze szybko odzyskuje jędrność, a same zmarszczki ulegają wygładzeniu. Dodatkowo, poziom nawilżenia cienkiej skóry pod oczami poprawia się, dzięki czemu twarz odzyskuje młody i świeży wygląd. Efekt ten utrzymuje się przez 6-8 miesięcy. Po tym czasie zabieg wymaga powtórzenia. Innym rozwiązaniem jest podanie preparatu, zawierającego połączenie kwasu bursztynowego z hialuronianem.
Co na zmarszczki pod oczami? Zabiegi z zastosowaniem botoksu
Alternatywą dla kwasu hialuronowego jest botoks, czyli toksyna botulinowa. Wstrzyknięcie preparatu w okolicę oczu skutkuje ograniczeniem aktywności nerwowej i mięśniowej w tym obszarze, a w rezultacie wygładzeniem zmarszczek. Zabiegi z jego zastosowaniem są bezpieczne i skuteczne. W efekcie działania botoksu mięśnie w miejscu wkłucia ulegają rozluźnieniu, co prowadzi do wygładzenia zmarszczek mimicznych.
Jak zlikwidować zmarszczki pod oczami z wykorzystaniem toksyny botulinowej? Jej działanie opiera się na zablokowaniu przewodnictwa nerwowo-mięśniowego w danym obszarze. Botoks nie zmienia jednak naturalnych rysów twarzy i nie wywołuje efektu maski. Jego wpływ ogranicza się do mięśnia okrężnego oka. Nie musisz więc obawiać się paraliżu mimiki. Sam zabieg trwa zaledwie kilka minut, a pierwsze efekty pojawiają się już w 3-4 dobie od jego przeprowadzenia. Rezultat końcowy widoczny jest ok. 2 tygodnie od wizyty w gabinecie. Po 3-6 miesiącach zabieg należy powtórzyć.
Jak usunąć zmarszczki pod oczami metodą mezoterapii?
Kolejnym zabiegiem, który stosowany jest w celu wygładzenia skóry pod oczami jest mezoterapia. Polega on na wstrzyknięciu pod skórę za pomocą małych igiełek specjalnie dobranych do indywidualnych potrzeb substancji. W rezultacie dochodzi do pobudzenia produkcji kolagenu i elastyny i wygładzenia zmarszczek pod oczami. Tym sposobem można też podnieść poziom nawilżenia skóry i przywrócić jej świeży, promienny wygląd.
Aby zmarszczki pod oczami przestały być widoczne, nie wystarczy jeden zabieg mezoterapii. Choć wygląd skóry z reguły ulega poprawie już po pierwszej wizycie w gabinecie medycyny estetycznej, dla najlepszych efektów zaleca się wykonanie serii zabiegów w regularnych odstępach czasu. Mezoterapia nie tylko sprzyja wygładzeniu i nawilżeniu delikatnej skóry pod oczami, ale stymuluje również jej regenerację, opóźniając zachodzące w niej procesy starzenia się, poprawia mikrokrążenie i redukuje zasinienia oraz przebarwienia.
Co na zmarszczki pod oczami? Medycyna estetyczna
Poza kwasem hialuronowym, botoksem i mezoterapią, w gabinetach medycyny estetycznej dostępne są także inne zabiegi, które redukują zmarszczki pod oczami. Należy do nich m.in. laseroterapia. Na czym to polega? Specjalista kieruje drobną wiązkę światła bezpośrednio na okolicę oczu pacjenta. Światło wnika w warstwy skóry i powoduje powstawanie mikrouszkodzeń, co z kolei prowadzi do stymulacji procesów regeneracyjnych i produkcji włókien kolagenowych.
Jak wygładzić zmarszczki pod oczami przy wykorzystaniu innych metod? Aby przywrócić młody wygląd skórze w tej okolicy stosowane jest także pozyskane wcześniej z krwi pacjenta osocze bogatopłytkowe, terapia Dermapenem i polinukleotydy. Decyzję o wyborze zabiegu warto pozostawić specjaliście, który podczas konsultacji podejmie decyzję w oparciu o indywidualne potrzeby skóry i stan zdrowia pacjenta. Pamiętaj, że redukcja zmarszczek pod oczami nie tylko zapewnia efekt wypoczętej i odmłodzonej twarzy, ale poprawia też samopoczucie i zwiększa pewność siebie. Warto zaufać ekspertowi i poddać się bezpiecznym zabiegom, by opóźnić procesy starzenia się skóry.