Zaplanuj swoją laseroterapię. Umów się na konsultację!
0

Zabieg, w rękach specjalisty, jest bezpieczny i stanowi „złoty standard” w niwelowaniu zmarszczek mimicznych górnego piętra twarzy. Po kilku dniach od iniekcji (do 2 tygodni) obserwujemy relaksację mięśni, rozświetlenie i efekt wypoczętej twarzy. Mało który zabieg pozwala uzyskać w tak krótkim czasie taki efekt.

Co to za substancja?

Toksyna botulinowa zwana również jadem kiełbasianym (z łaciny botulus, kiełbasa) to białkowa neurotoksyna wytwarzana bez bakterie Clostridium botulinum.

W zależności od dawki i sposobu podania może zahamować, chociażby pracę niezbędnych do życia mięśni oddechowych. Amerykańska agencja federalna CDC klasyfikuję ową substancję do grupy A jako broń biologiczna.

Brzmi groźnie!

Zatem dlaczego jest tak powszechnie stosowana w medycynie? Czemu stosujemy w takich dolegliwościach jak migreny, kręcz karku, czy redukowaniu nadmiernego skurczu w mózgowym porażeniu dziecięcym?

Dlatego, że toksyna jest szkodliwa dopiero w odpowiednio wysokiej dawce. Natomiast leczniczo stosujemy praktycznie śladową ilość, która nie wywoła ogólnoustrojowych objawów.

Czy działanie jest nieodwracalne?

Toksyna łączy się z płytką nerwowo-mięśniową i uniemożliwia skurcz mięśnia. Po okresie od 2 do 6 miesięcy następuje stopniowy powrót do stanu wyjściowego.

Botoks jest wrażliwy na wysoką temperaturę, co ma swoje dobre i złe strony. Dobre, ponieważ, w przypadku niezadowalającego efektu, poprzez stosowanie ciepłych okładów możemy w znaczący sposób skrócić działanie toksyny botulinowej. Złe, ponieważ po podaniu botoksu musimy stosować się ściśle stosować do zaleceń i unikać aktywności fizycznej, gorących kąpieli, sauny, solarium i wszystkich czynności, które mogą podnieść temperaturę ciała. Ze względu na wyjątkowa wrażliwość tej substancji ważne jest odpowiednie dostarczenie i przechowywanie w odpowiednich warunkach – o to zadba Wasz specjalista współpracujący z apteką lub hurtownią farmaceutyczną.

Kto wykonuje zabieg?

Toksyna botulinowa to produkt leczniczy, który powinien być podawany przez lekarza po odpowiednim przeszkoleniu.

Według Charakterystyki Produktu Leczniczego (co to takiego link) preparat jest wskazany do niwelowania zmarszczek mimicznych i oznak starzenia w takich okolicach jak;

  1. Pionowych między brwiami, widocznych przy maksymalnym zmarszczeniu czoła (zmarszczki gładzizny czoła).
  2. zmarszczek okołooczodołowych, widocznych przy pełnym uśmiechu („kurzych łapek”).
  3. poziomych zmarszczek na czole widocznych przy maksymalnym zmarszczeniu czoła
  4. Leczeniu nadpotliwości

Pozostałe okolice nie posiadają rejestracji. Wykonywanie zabiegów w innych okolicach może być oparte na EBV (co to takiego link), oparte na doniesieniach dostępnych w bazach naukowych. Czynności takie mogą wiązać się z większym ryzykiem powikłań.

W Naszym Gabinecie DR Kopaczyński niwelowanie zmarszczek mimicznych toksyną botulinową stanowi czołówkę najchętniej wykonywanych zabiegów, co więcej nasi pacjenci chętnie wracają na kolejne.

Czy regularne iniekcje botoksu powoduje efekt sztuczności? Zanik mięśni lub tkanek twarzy?

Regularne zabiegi w odstępach co 6-12 miesięcy, stosując zalecane przez producenta dawki toksyny przypadające na wybrane okolice, nie spowoduje całkowitego zaniku mięśni mimicznych (botoks działa rozluźniająco na mięśnie) ani innych tkanek, natomiast z biegiem czasu redukuje się  ich objętość oraz siła skurczu. Fakt ten jest pożądany i powoduje zauważalne spowolnienie starzenia naszej twarzy.

Co się stanie z naszą twarzą gdy przestanie się regularnie poddawać zabiegom?

Wiele osób obawia się, rezygnacja z regularnego korzystania zabiegów z zakresu medycyny estetycznej spowoduje nagłe pogorszenie jakości skóry.

Oczywiście nic takiego nie ma miejsca. Efekt taki może być wywoływany tym, że nasza skóra wraca na ”stare tory” naturalnego procesu starzenia. Dzięki zabiegom hamujemy, częściowo nawet odwracamy ten proces.

Wszelkie kwestie związane z podaniem toksyny botulinowej powinny być indywidualnie omówione z lekarzem kwalifikującym i dostosowane do oczekiwań pacjenta.

Jakub Kopaczyński

Jakub Kopaczyński

W 2016 ukończyłem Uniwersytet Medyczny na kierunku Lekarski i rozpocząłem specjalizację z anestezjologii i intensywnej terapii w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim w Poznaniu. Rok później zacząłem swoją przygodę z medycyną estetyczną. Od tego czasu intensywnie(specjalizacja zobowiązuje) rozwijam swoje umiejętności i rozszerzam zakres zabiegów w rodzinnym Gabinecie DR Kopaczyński w Poznaniu. Specjalizuję się w zabiegach z użyciem wypełniaczy tkankowych na bazie kwasu hialuronowego, toksyny botulinowej, preparatów uzyskanych z krwi pacjenta(komórki macierzyste, fibryna strukturalna i osocze bogatopłytkowe), a także aktywatorów tkankowych i mezoterapii igłowej. Od 2020 prowadzę szkolenia z zastosowania terapii autologicznych z wykorzystaniem fibryny bogatopłytkowej I-PRF oraz S-PRF w medycynie estetycznej. W ramach rezydentury największe zainteresowanie to anestezjologia regionalna i wszelkie procedury z użyciem USG.